Малките бензиностанции в страната се опасяват от фалити заради големите разходи.
„Доставните цени на горивата, които купуваме, са продажните цени на по-големите вериги. Още повече, че те правят и допълнителни отстъпки. Как ние да оцелеем“, попита Дойчин Лазаров от Националното сдружение на малките и средните бензиностанции. За тях един път в месеца се сменят цените при доставчика, а при по-малките бензиностанции това се случва при всяка една доставка, каза той. Лазаров заяви, че печалбата им е 3 стотинки. „Целта е да ни унищожат от пазара“, заяви пред бТВ той.
Междувременно Светослав Бенчев от Българска петролна и газова асоциация съобщи, че цената на суровия петрол преди месец е била 80 долара за барел. "Вчера се достигнаха рекордни стойности за последните осем години и достигнахме до 86 долара за барел. Това е главната причина да нарастват цените на горивата. Предполагам, че те ще достигнат до около 2,50 лв.
„На последната среща на ОПЕК беше решено да не се увеличават квотите на производство, това означава, че търсенето продължава да е по-голямо от предлагането. Дефицит засега няма. Ако не се увеличи производството, цените могат да тръгнат още нагоре и могат спокойно да надминат 90-95 долара за барел“, добави той. Бенчев обясни, че другото нещо, което държи цената на суровината висока е цената на енергийните ресурси.
„Цената на нашите бензиностанции се е вдигнала с около 11% в рамките на месец-месец и половина, в същото време цената на суровината е нараснала с около 25%. Това поскъпване е съвсем нормално с наближаването на зимния период“, поясни той. По думите му у нас сме с най-ниските цени на горивата в ЕС със и без такси.
Малките бензиностанции настояват да имат правото да сключват директни договори с доставчиците, за да имат по-големи отстъпки.